eduSensus Cyfrowy Korektor Mowy

Programy multimedialne
1999
PLN
eduSensus Cyfrowy Korektor Mowy
out_of_stock
Dostępność:
brak towaru
Cena: 1 999,00 zł
Cena netto: 1 625,20 zł
szt.
Ocena:
(Ilość ocen: 0)
Kod produktu:

71DD-4028A

Producent:
35

eduSensus Cyfrowy Korektor Mowy

Cyfrowy Korektor Mowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń służących do poprawy płynności mowy. Z urządzenia mogą korzystać osoby w każdym wieku. Urządzenie może znaleźć zastosowanie również w terapii osób dotkniętych chorobą Parkinsona, cierpiących z powodu zaburzeń płynności mowy.
Urządzenie to przeszło z wynikiem pozytywnym badania w warszawskim Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Cyfrowy Korektor Mowy nazywany jest również DSA z języka angielskiego (Digital Speech Aid).

Cyfrowy korektor Mowy został zbudowany w oparciu o dwa cyfrowe procesory sygnałowe, dzięki czemu możliwe było zastosowanie w nim szerokiej gamy algorytmów służących do korekcji jąkania, a dodatkowo jakość przetwarzanych dźwięków jest wysokiej jakości. Poprzez zastosowanie nowoczesnych podzespołów elektronicznych możliwa była duża miniaturyzacja urządzenia. Dzięki niewielkim wymiarom i wadze możliwe jest używanie korektora w warunkach naturalnych i może być noszony przez pacjenta w kieszeni.

Cyfrowy Korektor Mowy wykorzystuje w swoim działaniu metody MAF (maskowania szumem), DAF (opóźnienia - echo) oraz FAF (transpozycja widmowa sygnału mowy). Posiada możliwość płynnej regulacji natężenia dźwięku, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie sygnału słyszanego w słuchawkach do indywidualnych potrzeb.

Aby wybrać odpowiedni algorytm wystarczy tylko ustawić w odpowiedniej pozycji przełączniki znajdujące się w urządzeniu. Urządzenie umożliwia wybranie opóźnień między 30 a 320 ms w przypadku wybrania metody opartej na efekcie echo, dodatkowo można ustawić stopień obniżenia częstotliwości od 0 do 4/5 oktawy w dół skali częstotliwości.

W zestawie z Cyfrowym Korektorem Mowy dostępny jest również program Komputerowy Korektor Mowy. Program ten umożliwia sprawdzanie różnych metod korekcji mowy przy użyciu komputera PC z zainstalowaną kartą muzyczną oraz podłączonymi do niej słuchawkami i mikrofonem. Do poprawnego działania Komputerowego Korektora Mowy wymagany jest system operacyjny: XP lub Vista.

Program posiada zaimplementowane cztery algorytmy korekcji jąkania oparte o:

  • metodę wykorzystującą metronom (mówienie rytmiczne)
  • maskowanie mowy szumem (MAF)
  • opóźnienie sygnału mowy (DAF)
  • przesunięcie sygnału mowy w dziedzinie częstotliwości (FAF)

Żądaną metodę korekcji należy wybrać przed rozpoczęciem ćwiczenia. W czasie odbywania ćwiczenia głos użytkownika jest na bieżąco przetwarzany przez komputer według wybranej metody.
Informacje na temat jąkania i innych wad mowy, jak również aktualne informacje i wskazówki na temat korektora w wersji sprzętowej i programowej można znaleźć w Powszechnym Systemie Badań i Rehabilitacji Mowy "Mówię...", dostępnym pod internetowym adresem http://www.telezdrowie.pl

Jedna z teorii patogenezy jąkania dowodzi, że bezpośrednią jego przyczyną są defekty występujące w jednym z najważniejszych naturalnych sprzężeń zwrotnych towarzyszących procesowi artykulacji mowy, czyli w obwodzie kontroli wewnętrznej.
Jego działanie polega na tym, że osoba mówiąca słyszy swoją własną wypowiedź. Informacja o mowie wyjściowej powraca do mózgu przez sześć kanałów zwrotnych (trzy lewe i trzy prawe) - drogą przewodnictwa powietrznego, przewodnictwa kostnego i przewodnictwa tkankowego. Sygnał mowy wprowadzany jest więc w pętlę sprzężenia zwrotnego łączącą system słuchowy z ośrodkiem sterującym artykulacją mowy.

Idea działania korektora mowy opiera się właśnie na tej teorii. Jeżeli bowiem zakłócenia występujące w jednym lub kilku elementach tej pętli mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń mowy (w tym jąkania), to wprowadzenie dodatkowych modyfikacji może w efekcie doprowadzić do poprawy mowy.
W takim przypadku sygnał mowy osoby poddawanej leczeniu jest zamieniany przez mikrofon na przebiegi elektryczne, następnie odpowiednio przekształcony i w tak zmienionej formie przekazywany za pomocą słuchawek do narządów słuchu. Dzięki temu pacjent nie słyszy swojej naturalnej mowy, lecz dźwięki przekształcone w odpowiedni sposób.

Opinie o produkcie (0)

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Sklep jest w trybie podglądu

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Sklep internetowy od home.pl